top of page
Zdjęcie autoraPiotr Piotrowski

Park Głazów w Nochten

Jeśli lubicie magiczne miejsca na relaks na łonie przyrody, polecam Wam wizytę w Parku Głazów w Nochten, niewielkiej miejscowości przy granicy polsko – niemieckiej, zaledwie 20 km od Łęknicy (lubuskie),w historycznej krainie o nazwie Łużyce, obecnie landzie o nazwie Saksonia.

Pewnie zapytacie, co takiego fajnego w sobie mają te głazy, w dodatku zgromadzone w jednym z najbardziej eksploatowanych przemysłowo miejsc tej części NRD-owskich Niemiec?

Skandynawscy przybysze

🪨 10 tysięcy lat temu głazy przywędrowały do tej części z Skandynawii. Topniejące lodowce niszczyły góry niczym domki z kart. Fragmenty skał głazów osiadły na terenie Łużyc. Dziś eratyki - bo tak fachowo nazywa się głazy narzutowe - możemy oglądać w Nochten. W stworzonym 18 lat temu 20-hektarowym parku jest około siedem tysięcy! Na tym skrawku niemieckiej części Łużyc głazy okraszone piękną roślinnością, przedzielone ciekami wodnymi na licznych wzgórzach tworzą przepiękną mozaikę.

🪨 Podczas spaceru trasą długości około 3 kilometrów możemy obejrzeć w sumie ponad 100 tysięcy różnych krzewów, kwiatów i drzew. Do obejrzenia jest siedem stanowisk o nazwach: Wrzosowisko ze 130 odmianami wrzosu, Leśne Jezioro, Skalniak z licznymi kaktusami i sukulentami, Ogród nad Stawem, Stepy i Mała Skandynawia.

🪨 "Wisienką na torcie" jest artystyczny obelisk na najwyższym wzniesieniu parku, symbolizującym skandynawski lodowiec. Koniecznie trzeba się na niego wspiąć, aby odpoczywając na szczycie, podziwiać piękne krajobrazy tej części Łużyc.

🪨 Niestety, nie byłbym sobą, gdybym nie wspomniał choćby o jednej przysłowiowej "łyżce dziegciu" . Tutejszy krajobraz kontrastuje z terenami przemysłowymi. W okolicy parku nadal funkcjonuje kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego, w który zaopatruje miejscową, potężną elektrownię w pobliskim Boxbergu. A jej , przy dobrej pogodzie nie da się nie zauważyć nawet z przygranicznych miejscowości w Polsce.

Truciciel z Boxbergu

🪨 Wrażenie robią nie tylko jej ogromne kominy ziejące kłębami zawiesistego dymu, ale i informacja, że elektrownia Boxberg to piąty największy truciciel w Unii Europejskiej. Co roku wypuszcza do atmosfery ogromną ilość szkodliwych substancji i gazów cieplarnianych. Ale Niemcy, którzy tak propagują ekologię w Europie, wcale się tym tak mocno nie przejmują. Na szczęście, wedle unijnych ustaleń, wszystkie elektrownie w ich kraju (jak i całej UE), również ta w Boxberg, mają zostać stopniowo wygaszane najpóźniej do 2038 roku.

🪨 Od widoku monstrualnej elektrowni nie uciekniemy. Góruje nad krajobrazem tej części Saksonii niczym Godzilla na morzu i jest widoczna praktycznie z każdego miejsca tego landu. Ale wróćmy do przyjemniejszych rzeczy, czyli głazów. Park warto odwiedzić szczególnie późnym latem i jesienią, kiedy kwitną liczne wrzosy. Poszczególne stanowiska to nie tylko piękna lekcja geologii, ale i miejsca do rekreacji, szczególnie dla najmłodszych. Szczególnie w tzw. Pustyni, gdzie dzieci mogą się wyszaleć w korytarzach labiryntu czy zaliczyć krótki kurs wspinaczki na kamiennych garbach.

🪨 Każde z siedmiu stanowisk jest szczegółowo opisane. Scala je liczna sieć pagórków, mostków, potoków i kaskad. Z kolei w "Małej Skandynawii" i "Pustynnym placu zabaw" najmłodsi mogą nie tylko zdobyć wiedzę na ścieżce edukacyjnej, ale i zabawić się w poszukiwaczy oszlifowanych kamieni półszlachetnych. W Nochten oprócz miejsca zabaw można wynająć sale, kawiarnie czy łąkę piknikową dla zorganizowanych grup. Odbywają się tutaj różnego rodzaju imprezy, np. giełda minerałów, festiwal sztuki czy święto wrzosów.

Przydatne informacje:

🪨 Park jest czynny od 15 marca do 15 listopada, w godzinach 10.00 – 18.00.

🪨 Bilet wstępu to 6 euro i 2 euro (osoby od 4 do 16 lat). Dla grup zorganizowanych (do 15 osób) jest zniżka 1 euro od osoby. Bilet rodzinny kosztuje 14 euro. Opłata za parking (kilkadziesiąt miejsc przed wejściem na teren parku) wynosi 1 euro, podobnie jak opłata za wprowadzenie psa. Spacer po parku z przewodnikiem to już koszt 40 euro (maksymalnie 1,5 godziny), zwiedzanie elektromobilem – 30 euro.

🪨 Po obejrzeniu wszystkich stanowisk, warto posilić się i ugasić pragnienie w barze bistro (11.00 – 17.00), gdzie serwują zarówno pyszne dania gorące jak i kawę z ciastem. Więcej o Nochten przeczytacie na stronie: https://www.findlingspark-nochten.de/index.php/pl/

🪨 Reasumując, park w Nochten to kolejne miejsce warte odwiedzenia, podczas zwiedzania najpiękniejszego z niemieckich landów, jakim jest Saksonia. To też przykład, jak Niemcy potrafią z wyeksploatowanego przemysłowo terenu zrobić atrakcję turystyczną. Dawne wyrobiska pokopalniane często zamienia w urocze jeziorka, otoczone ścieżkami rowerowymi i torami do jazdy na rolkach czy deskorolce.

🪨 Inne tereny, jak ten w Nochten, są rekultywowane i tworzą geoparki a kopalniane wagoniki i koparki niczym relikty NRD-owskiego przemysłu, przypominają o tradycjach tego górniczego regionu. Przykładem jest choćby okoliczne jezioro Bärwalder See, przy którym powstał spory port z jachtami, jest kilka plaż z jasnożółtym piaseczkiem, restauracją, kawiarniami i miejscami na kempingi ale i mini muzeum – z górniczym sprzętem z lat 70. XX w. Ale to już osobna historia.


8515 wyświetleń12 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

12 Comments


gosia.wiesion
May 14, 2023

Dziś rano trafiłam na post i jedziemy. Z Zielonej Góry mamy nie daleko. Później podzielę się opinią. Dzięki za inspirację:)

Like
Piotr Piotrowski
Piotr Piotrowski
Jul 03
Replying to

Cieszę się, że zainspirowałem :) I jak wrażenia?

Like

Piotr Piotrowski
Piotr Piotrowski
Nov 12, 2021


Like

Piotr Piotrowski
Piotr Piotrowski
Sep 17, 2021


Like

Piotr Piotrowski
Piotr Piotrowski
Sep 17, 2021


Like

Piotr Piotrowski
Piotr Piotrowski
Sep 17, 2021


Like

Spodobało się? Zapisz się na moją listę mailingową:

bottom of page