top of page
  • Zdjęcie autoraPiotr Piotrowski

Pałac w Drwalewicach

Pałac w Drwalewicach mógłby być najpiękniejszym w powiecie nowosolskim. Mógłby, gdyby został poddany remontowi.

Póki co, ta położona kilometr od drogi z Kożuchowa na Bytom Odrzański neogotycka perełka ciągle czeka na lepsze czasy. Obecny właściciel – warszawski przedsiębiorca - kupił pałac w 2005 roku. Sam jednak nie był w stanie udźwignąć remontu. Długo szukał możnego wspólnika, który wyłoży fundusze na adaptację zabytku na hotel, restaurację czy spa. Nie znalazł , więc postanowił sprzedać pałac wraz z parkiem i dawnym folwarkiem. Cena w internetowych ogłoszeniach opiewała z początku na 5 mln zł, potem 2,7 mln zł a nawet 1,9 mln zł.

W środku pałac nie ma wyposażenia, podłóg ani ogrzewania. Jego adaptacja na cele hotelowo – biznesowe to kolejne kilka milionów. Póki co, nie ma odważnego inwestora.

Pierwsze założenie powstało w tym miejscu, w XVI wieku, gdy renesansowy dwór wzniósł Hans von Unruh. Pałac w obecnym, neogotyckim kształcie i angielskim stylu, to efekt przebudowy w 1875 roku, gdy majątkiem władał ród von Eichmann.

Eichmannowie rządzili Drwalewicami (niem. Wallwitz) do końca II wojny światowej. Po 1945 roku, tak jak wiele pałaców na Ziemiach Odzyskanych, również i ten stał się siedzibą pracowników Państwowego Gospodarstwa Rolnego, którzy na cele rolnicze wykorzystali okoliczny folwark. Może to i dobrze, bo w sumie nie uległ większej degradacji.

Front pałacu to okazałe drzwi, okraszone korynckim kolumnami , które podtrzymują balkon. Nad nimi widnieje herb Eichmannów, po bokach - podwieszone rzeźby dwóch smoków. Podczas neogotyckiego liftingu, do północnej elewacja pałacu dobudowano loggię z tarasem, część ogrodową wypełnia wykusz – balkon.

Największą uwagę przykuwa czteroboczna wieża, na drugim piętrze przechodząca w ośmioboczną. Elementy renesansowego dworu zachowały się już tylko w części piwnicznej. Z czasów neogotyckiej przebudowy zachowały się drzwi, okna oraz ażurowa balustrada z motywami liścia dębu. Ostateczny efekt? Sami oceńcie! Dla niektórych to architektoniczny groch z kapustą, dla inny – prawdziwy, neogotycki rarytas w naszym regionie.

Oryginalny pałac stoi w okazałym, czterohektarowym parku ze stawem. Rośnie w nim 14 gatunków drzew, w tym ponad 200-letnie dęby. Obecnie budynki po dawnym folwarku oddzielone są drogą publiczną. W pobliskim lesie, około 350 metrów od pałacu znajdują się resztki mauzoleum Eichmannów. Jeszcze do niedawna znajdowały się tam ich trumny. Dziś kaplica grobowa to jedno wielkie pobojowisko.

A tak wyglądał pałac w latach 20 i 30. XX w.1366 wyświetleń8 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

8 Comments


Piotr Piotrowski
Piotr Piotrowski
May 26, 2023


Like

Piotr Piotrowski
Piotr Piotrowski
Nov 27, 2022


Like

Piotr Piotrowski
Piotr Piotrowski
Nov 27, 2022


Like

Piotr Piotrowski
Piotr Piotrowski
Nov 27, 2022


Like

Piotr Piotrowski
Piotr Piotrowski
May 04, 2022


Like

Spodobało się? Zapisz się na moją listę mailingową:

bottom of page