Warto tu przyjechać, dla oddychania pełną piersią. Wszak, to tu w Karlovej Studánce jest najczystsze powietrze w całej środkowej Europie i Czechach! Warto tu przyjechać dla zbawiennej dla zdrowia wody mineralnej, w dodatku za darmochę! W licznych hotelach uzdrowiskowych można leczyć różne dolegliwości układu oddechowego.
Karlova Studánka ma jednak dużo więcej atutów. To malowniczo położona u stóp najwyższego szczytu Sudetów Wschodnich (Pradziad) uzdrowiskowa miejscowość z drewnianą architekturą z XIX w.w stylu empire, pięknymi wodospadami i szlakami turystycznymi. To najlepsza z możliwych baz wypadowych do eksploracji tej części Sudetów, szczególnie Wielkiego Jesionika.
Niewielka wieś na Śląsku, tuż przy granicy polsko - czeskiej położona jest na wysokości 800 m n.p.m., wśród dziewiczych lasów, daleko od cywilizacji. To takie sanatorium pod chmurką, które ma wszystko, czego potrzebujesz , aby się "wyczilować" dala od zgiełku, codziennych obowiązków i pogoni za kolejnymi celami w życiu. Uzdrowisko powstało w 1785 roku na miejscu starej osady hutniczej Hubertov. Dlaczego jego woda posiada takie dobrodziejstwa? Wszystkie tutejsze źródła mają wysoki udział dwutlenku węgla dzięki torfowiskom i rudom żelaza, które dawniej wydobywano w tutejszych kopalniach.
Wedle jednego źródła miejscowość nosi nazwę od arcyksięcia Karla Ludwika Habsburga, który pobił samego Napoleona Bonaparte w bitwie pod Aspern. Był on też Wielkim Mistrzem Zakonu Krzyżackiego, który w tej okolicy posiadał wiele majątków. Żona Henrietta urodziła Karlovi siedmioro dzieci, po czym zmarła gdy najmłodsze z nich miało dwa latka. Była protestantką, dlatego wiedeńscy kapucyni nie chcieli jej pochować w krypcie Habsburgów. Karol zagroził, że ją zbombarduje, więc ulegli. Piękna historia, piękna miłość.
Co zobaczyć?
Koniecznie zobaczcie piękne drewniane kamieniczki, Śląski Dom, zameczek myśliwski Hubertus, zajdźcie do domu zdrojowego Libuszy (Libušin dům) i napijcie się wody mineralnej w pięknym, drewnianym "Pitnym Pawilonie" (Pitný pavilon). Tutejsze pensjonaty dodatkowo oferują relaks się w jaskini solnej, wypoczynek w wodzie na leżaku, warto zaliczyć Vacu Well (spacer w podciśnieniu) i Vibrosaunę lub skorzystać z atrakcyjnych programów wellness.
Salon muzyczny (Hudební hala) z 1836-37 roku, zachował się do dziś w oryginalnym kształcie.
Śląski Dom (Slezský Dum) - jeden z najpiękniejszych zabytków tej miejscowości, wybudowany w 1909 roku. Obecnie czterogwiazdkowy hotel uzdrowiskowy ze znakomitą bazą noclegową i zabiegową.
Lázeňský dům Libuše - dawniej „Hotel Zdrojowy” , który powstał pod patronatem Norbarta Kleina w czasie kryzysu gospodarczego lat 1928-1931. Po wojnie największy budynek uzdrowiskowy z recepcją przyjął nazwę Libuše (Libusza). Obecnie to dom uzdrowiskowy z jadalniami, inhalatorem, elektroterapią, salami rehabilitacyjnymi i opieką medyczną.
Hotel Džbán to pochodzący z 1820 roku dawny Budynek Kolumnowy (Sloupový dům) wprawdzie został zmodernizowany w 1950 roku, ale wnętrze restauracji jest oryginalne. Obecnie trzygwiazdkowy hotel z 72 łóżkami, thermal parkiem z sauną, jacuzzi i basenem, masażami i piwnym spa.
Willa Eugen (Lázeňská vila Eugen) powstała w 1890 roku według projektu wiedeńskiego architekta Franza Kachlera. Od II wojny światowej do 2010 roku nosiła nazwę Šárka. Obecnie nosi imię ostatniego arcymistrza Habsburgów – arcyksięcia Eugeniusza. Urządzone w niej wygodne apartamenty, w których można odpocząć i wyspać się po górskich wycieczkach po tej części Sudetów.
Willa Vlasta - pierwotnie „Willa Wilhelm” powstała w latach 1893-1894 wedle projektu budowniczego Bruntálu Franza Meissnera, obecnie zmodernizowana na potrzeby noclegowe gości uzdrowiska.
Lázeňský dům - Dom Zdrojowy powstał w latach 1891-1893 według projektu Franza Kachlera z Wiednia. Obecnie to główny ośrodek uzdrowiskowy z kompleksem basenów termalnych z grotą solną, powstałych w miejscu zniszczonego kąpieliskaz lat 30. XX wieku.
Lázeňsky dům Opava - zbudowany w latach 1842 - 1844 jako Nowa Łaźnia, obecnie funkcjonujący jako baza noclegowa.
Hubertov - dawny zamek myśliwski z poł XVIII wieku, do 1938 r. należał do.. Zakonu Krzyżackiego. Obecnie zaadaptowany na apartamenty. Obok zobaczymy empiryczny kościół parafialny z roku 1838-40, z inicjatywy Krzyżaków. W czasie II wojny światowej uzdrowisko często odwiedzali przedstawiciele nazizmu. Odbywały się tu konferencje i spotkania. Co ciekawe Zakon Krzyżacki próbował odzyskać majątek od czeskiego rządu,kończąc - bez powodzenia - na Trybunale Międzynarodowym w Strasburgu.
Park łaźniowy ozdabiają dzieła rzeźbiarzy oraz sztucznie stworzony wodospad. Mała architektura stanowi piękne uzupełnienie walorów miejscowości.
Oddychaj! Napij się !
Zanim Karlova Studánka stała się uzdrowiskiem, była osadą górniczą, w której wydobywano rudy żelaza. Dziś ślady rud żelaza pozostały w postaci źródeł mineralnych i są chętnie wykorzystywane przez kuracjuszy, turystów i mieszkańców. I Wy możecie skosztować takiej wody, w okrągłym pawilonie, przy głównej drodze (Pitný pavilon). Ta czeska mineralna nie dojść, że zdrowa, nie śmierdzi tak jak inne zdrowe wody , bo nie zawiera siarkowodoru czy azotu, to jest bezpłatna.
Bąbelki lekko szczypią w język, smak jest lekko słonawy. Tak więc napijcie się , prosto z kranu i weźcie butelkę, aby napełnić sobie na zapas, np. na drogę w Sudety. Woda doskonale pomaga w dolegliwościach przy płukaniu gardła, nosa i inhalacjach oraz w kąpielach. Obok pijalni stoi pomnik Petra Bezruča, czeskiego poety i propagatora tez o czeskości ludności Śląska Cieszyńskiego.
Z Karlovej Studánki wyruszyliśmy na podbój Pradziada - najwyższą górę Sudetów Wschodnich, a także wszystkich Jesioników (cz. Jeseníky), Śląska Czeskiego, Górnego Śląska i Moraw. To też piąty najwyższy szczyt w całych Czechach (1491 m n.p.m.). W sumie, z pięknej miejscowości uzdrowiskowej do Pradziada i z powrotem zrobiliśmy 19.91 km 😛.
Warto było, bo trasa niezwykle malownicza, częściowo wzdłuż meandrującej rzeki Biała Opawa (liczne wodospady, mostki, kładki), choć mocno "potargana" przez wrześniową powódź. Na szczycie czekała na nas okazała wieża telewizyjna i pradziad😄. Oczywiście nie mogło zabraknąć czegoś dla podniebienia w czeskim wydaniu, czyli pysznych knedlików ze śmietaną i owocami lub z mięsem😇. Jeśli komuś nogi odmówią posłuszeństwa, może nadrobić szlak autobusem, który kursuje na trasie Karlova Studánki - ośrodek narciarski na Owczarni (na Ovčárně).
Dzień wcześniej inny szczyt tej części Sudetów - Příčný Vrch (975 m n.p.m.). To najwyższy szczyt Gór Opawskich. W trakcie wędrówki towarzyszyły nam piękne widoki na Sudety Wschodnie i miasteczko Zlate Hory. Po drodze nieco mniejsza góra, czyli Zamecky Vrch (464 m n.p.m.) z wyciągiem narciarskim.
Gdzie nocować i się relaksować?
Za dobę w trzygwiazdkowym hotelu Džbán - z 72 łóżkami, thermal parkiem z sauną, jacuzzi i basenem, masażami i piwnym spa zapłacimy ok. 320 zł za pokój dwuosobowy.
Dużo taniej wyjdzie nam nocleg w prywatnych kwaterach, np. pensjonacie U Novaku (14 łóżek).
Kuracjuszom polecam sanatorium Horské lázně z bogatym pakietem
leczniczym, kąpielą perełkową i kompleksem innowacyjnych basenów. Więcej na stronie https://www.horskelazne.cz/pl
Jeśli ktoś chce taniej, to polecam nasze Głuchołazy - pół godziny jazdy od Karlovej Studanki. W tamtejszym pensjonacie Butikowe Pokoje nocleg w pięknie urządzonym pokoju dwuosobowym kosztował nas 170 zł.
Co zjeść?
Knedliki z mięskiem, na słodko, z owocami. A może smażony ser, zupa czosnkowa, svičková na smetaně lub pieczona kaczka? Do tego czeski złoty napój i można wyruszać w góry!
W Karlovej Studance przy głównej drodze jest mnóstwo kramików z lokalnymi souvenirami i smakołykami.
Polecam przepyszne Lázeňské oplatky (nasze oblaty) o różnych smakach. Moje ulubione to te czekoladowo-miętowe. Koniecznie kupcie pudełko oblatów z wizerunkiem Karlovej Studanki.
Karlova Studánka to też liczne szlaki turystyczne na trasach:
🥾 Szlak czerwony Karlova Studánka, Hubert – Hvězda – góra Kopřivový vrch – góra Železný vrch – Malá Morávka;
🥾 Szlak niebieski Karlova Studánka – dolina Údolí Bílé Opavy – góra Ostrý vrch – schronisko Barborka – przełęcz Sedlo Barborka – góra Petrovy kameny – Ovčárna – góra Vysoká hole – Velká kotlina – dolina rzeki Moravice – Karlov pod Pradědem – Malá Morávka;
🥾 Szlak niebieski Karlova Studánka – Hvězda – góra Hřeben – góra Ovčí vrch – przełęcz Malá hvězda – góra Vysoká hora – Vrbno pod Pradědem;
🥾 Szlak zielony Karlova Studánka – Ovčárna – góra Petrovy kameny – przełęcz Sedlo Barborka – góra Pradziad – schronisko Švýcárna – góra Velký Jezerník – Kamzík – góra Nad Petrovkou – góra Hřbety – Kouty nad Desnou;
🥾 Szlak żółty Karlova Studánka – dolina Údolí Bílé Opavy – góra Ostrý vrch – vodopády Bílé Opavy – góra Petrovy kameny – Ovčárna – góra Vysoká hole – góra Temná – góra Kopřivná – Karlov pod Pradědem;
🥾 Szlak żółty Karlova Studánka – Hvězda – góra Hřeben – szczyt Ovčí vrch – przełęcz Malá hvězda – szczyt Kopřivník – góra Anenský vrch – dolina potoku Uhliřský potok – Karlovice,
Przez Karlovą Studánkę prowadzą również dwa szlaki rowerowe na trasach:
🚲 (nr 6029) Bruntál – Rudná pod Pradědem – Suchá Rudná – Hvězda – Karlova Studánka – Sedlo nad Karlovou Studánkou (Kóta) – Vidly – Vrbno pod Pradědem[6];
🚲 (nr 553) Rýmařov – góra Harrachovský kopec – Dolní Moravice – Malá Morávka – Hvězda – Karlova Studánka – Vrbno pod Pradědem – Drakov.
Comments