top of page
  • Zdjęcie autoraPiotr Piotrowski

Herbatka w Sidi Bou Said

Biało – niebieskie miasteczko na stromym klifie wybrzeża Morza Śródziemnego, najbardziej "pocztówkowe" w Tunezji. Raj dla miłośników zdjęć!

Pokochali je w XIX w. francuscy kolonialiści, budując tutaj piękne rezydencje. Wkrótce przyjechali tutaj wszelakiej maści artyści, od Miguela de Cervantesa, Jeana Paula Sartre'a, Gustave Flauberta, Foucaulta, Malreaux po Paula Klee. Ten ostatni nawet wyznał, że dzięki Sidi Bou Said odkrył kolor.


Ja "zaliczyłem" Sidi w kilka godzin, przyjeżdżając tutaj z Hammametu. Aby poczuć klimat tej miejscowości, warto wybrać się na cały dzień, uciec od głównego deptaku w boczne uliczki, napić się miętowej herbatki, która tutaj podawana jest z orzeszkami piniowymi i dużą ilością cukru. No i lodem – dla ochłody. Takiej też skosztowałem, wygodnie rozkładając się na sofie, w pałacu Da el Annabi.


Piękny budynek zbudowany został w XVIII wieku, w zabudowie charakterystycznej dla Sidi, ale w wystroju andaluzyjskim, jako rezydencja Taiba El Annabi. Dziś udostępniany turystom przez jego potomków, rodzinę prawników.

Zanim skosztowałem herbatki, zrobiłem tournée po rezydencji – typowej dla arabskich posiadłości tamtych czasów. Wszystko kolorowe, zdobione. W niektórych pokojach są figury woskowe, ubrane w oryginalne arabskie stroje. Wradapłem się również na dach pałacu, skąd można było podziwiać piękne widoki na zatokę i panoramę Sidi Bou Said, z charakterystycznym, białymi domkami z niebieskimi oknami i drzwiami. Z biało – niebieskim tłem kontrastują muszaraby - gięte artystycznie kraty okienne.

Jest jeszcze drugi punkt widokowy, warty odwiedzenia – koło słynnej, malowniczo położonej na klifie kawiarni Café Sidi Chabanne. Rozciągająca się stąd panorama na Zatokę Tuniską uważana jest przez wielu za najpiękniejszy widok w całym kraju. Z pierwszego punktu widokowo trzeba się cofnąć kilka kroków i po lewej stronie zobaczymy murek oraz zejście do kawiarni.

W drodze powrotnej kupiłem malowidło jednego z miejscowych artystów. Oczywiście – z charakterystycznymi domkami (ostatnie zdjęcie poniżej). Warto pobyć dużej na suku, np. kupić niebiesko – białą ceramikę, dywanik, daktyle czy oliwę z oliwek. Poczuć zapach arabskich przypraw czy jaśminu, który jest obecny niemal wszędzie – również w toaletach, jako naturalnego odświeżacza.

Jaśmin wywieszany był w ubikacjach dyskoteki Latino, w Hammamecie, również w moim hotelu, Thalassa Shalimar. Po długim spacerze na suku i bocznych uliczkach, "smakowaniu" Tunezji z dala od "all inclusive",warto zajść do ulubionej kawiarni artystów – Caffe de Nattes.

Spodobały się Wam tunezyjskie klimaty? Zapraszam na dalszą wycieczkę po tym kraju - poniżej posty o innych ciekawych miejscach:

🐪 Dwudniowa wycieczka po SAHARZE. Wyprawa śladem Gwiezdnych Wojen, pełna oaz, gór i gajów - link do postu tutaj

🐪 Koloseum w EL JEM. Przeniesiemy się w czasy walk gladiatorów i arabskich podbojów - link tutaj

🐪 TUNIS, miasto mozaik i antyczna KARTAGINA - link tutaj


4481 wyświetleń7 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

7 Σχόλια


Danuta Danuta
Danuta Danuta
16 Ιουν 2023

Właśnie niebawem wybieram się do Tunezji do Hammamet i bardzo chce odwiedzić tę miejscowość,bo kocham takie klimaty.Dziękuję za cenne info i superowe zdjęcia.A zakupiony obrazek jest mega.Może i mnie uda się kupić podobny.Pozdrawiam.

Μου αρέσει

farioula07
10 Ιουν 2020

I really like your blog and your pictures... You are always welcome in this beautiful country 🇹🇳❤️

Μου αρέσει

Piotr Piotrowski
Piotr Piotrowski
15 Απρ 2020

Aladine Kanzari :)

Thank you very much, Tunisia is wonderful!

Μου αρέσει

Aladine kanzari
15 Απρ 2020

Nice shoot brother ❤🇹🇳

Big great from Tunisia 👏

Μου αρέσει

numen7
13 Απρ 2020

Byłem, widziałem, potwierdzam 🙂

Μου αρέσει

Spodobało się? Zapisz się na moją listę mailingową:

bottom of page