top of page
  • Zdjęcie autoraPiotr Piotrowski

"Łużycki Wawel" - renesansowy dwór w Nawojowie Łużyckim.

Około 9 km od Lubania (dolnośląskie) warto zobaczyć "łużycki Wawel", czyli renesansowy dwór w Nawojowie Łużyckim, wybudowany w XVI w. przez szlachcica, Christopha Tschirnhausa.

Perełka w województwie dolnośląskim leży na terenie Górnych Łużyc. Nawojów "odkryłem" na trasie z Nowogrodźca do Lubania, jadąc na wędrówkę pełną bazaltowych kamieniołomów. To stara, łużycka wieś, za Niemca nazywana Husdorff czy Haugsdorf. Wam również polecam tutaj przystanek, choćby na parę minut. A wszystko za sprawą niepozornie wyglądającego od strony drogi budynku, w którym mieści się obecnie kościół. Jakże inne ma oblicze, gdy wejdziemy na jego tyły! Renesansowy dwór z pięknymi krużgankami z XVI w. to namiastka Wawelu.

Krużganki zostały wsparte na kamiennych kolumnach z loggią i kolumnach w stylu toskańskim i jońskim. Parapet zdobi 12 pięknych kartuszy herbowych najznamienitszych rodów śląskich (m.in. m.in. von Hochberg, von Tschirnhaus, von Kottwitz, von Liedlau, von Chamer, von Nostitz) a także kariatydy z maszkaronami (personifikacje Caritas i Flory oraz muzykujące postacie kobiece).

Piaskowcowe płaskorzeźby zdobią arkady i pachwiny łuków. Dwór przez wiele lat niszczał. W ostatnich miesiącach nastały dla niego lepsze czasy. Ale, po kolei.

Twórca tego cudeńka, Christoph von Tschirnhaus przy budowie dworu w latach 1570-71 czerpał wzorce z kolebki renesansu – Włoch, gdzie studiował. I choć rezydencję 1626 r. strawił pożar, została odbudowana w XVIII w. i powiększona o drugie skrzydło. Przez kilka wieków dworem i wsią rządziły znane rody śląskie, przede wszystkim Nostitz i Hocke. Przedstawiciel tej drugiej rodziny sprzedał rezydencję klasztorowi Magdalenek w Lubaniu. Zakonnice administrowały nią aż do końca drugiej wojny światowej.

W 1945 roku majątek przejęło państwo polskie a folwark z dworem trafił w zarząd Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Obecnie rezydencja posiada dwóch właścicieli. Część z kościołem należy do parafii rzymskokatolickiej w Radogoszczy, z kolei popadająca w ruinę druga część zabytku jest własnością Urzędu Gminy w Nowogrodźcu.

W ostatnich latach, dzięki staraniom parafii i uzyskaniu dotacji, ruszyły prace konserwatorskie. Odrestaurowano ściany pod krużgankami. Na renowację czeka kamienny portal z korynckimi pilastrami, głowami fantastycznych zwierząt i płycinami. Parafia złożyła kolejne wnioski o remonty kolejnych elementów dworu. Mocno jej kibicujemy!

A taj dwór w Nawojowie wyglądał wiek temu.

Na podwórku warto przyjrzeć się jeszcze dwóm, ciekawym konstrukcjom: metalowej dzwonnicy i drewnianej studni. Renesansowy dwór wraz z przybytkiem ma ogromny potencjał, aby stać się jedną z większych atrakcji turystycznych tej części Górnych Łużyc. Niestety, na razie nie jest on wykorzystany. Brakuje choćby tablicy informacyjnej, nie mówiąc już o remoncie wnętrz i utworzeniu tutaj ciekawej ekspozycji, związanej z historią tego miejsca i okolic.

W okolicy polecam również zwiedzić:

Lubań i jego bazaltowe skarby - link do postu tutaj

Piękną Szwajcarię Lwówecką i Lwówek Śląski - link tutaj2122 wyświetlenia3 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

3 Comments


Piotr Piotrowski
Piotr Piotrowski
Dec 01, 2021


Like

Piotr Piotrowski
Piotr Piotrowski
Dec 01, 2021


Like

Piotr Piotrowski
Piotr Piotrowski
Dec 01, 2021


Like

Spodobało się? Zapisz się na moją listę mailingową:

bottom of page