top of page
  • Zdjęcie autoraPiotr Piotrowski

Wyprawa do Pupy Słonia czyli "geo przygoda" w Dolinie Kwisy


Skały w formie Pupy Słonia czy ogromnego Dzbanka? Takie geologiczne cuda znajdziecie w Borach Dolnośląskich, zaledwie 4 km od zamku w Kliczkowie, w miejscowości Osiecznica (powiat bolesławiecki)!

Proponuję dwa warianty wycieczki: zostawić auto przy zamku w Kliczkowie (jeśli planujemy w nim np. spędzić weekend), albo przy parkingu przy Urzędzie Gminy, w Osiecznicy. Malownicza trasa wzdłuż Borów i rzeki Kwisy liczy około 5 km. Oczywiście, trasę polecam również rowerzystom.

Ja spacer zacząłem od parkingu przy siedzibie gminy, w Osiecznicy. Ścieżka zaczyna się przy Urzędzie Gminy - a następnie ul. Jodłową -w kierunku rzeki. Po drodze mijamy dawny dom Abrahama Gottloba Wernera (urodził się tutaj w 1849 r.), twórcy geologii jako samodzielnej nauki. Tuż za za domem, skręcamy ostro w lewo, na ścieżkę prowadzącą wzdłuż rzeki. Idąc wyznaczona trasą możemy poznać atrakcje geologiczne tego odcinka Kwisy.

Sześć punktów ścieżki dydaktycznej wraz z tablicami przedstawi w obrazowy sposób historię powstania skał i zjawiska geologiczne związane z ich utworzeniem.

Wyczytamy na nich, co to są: kwarcyty paleogleby, trzeciorzędowy węgiel brunatny, piaskowce kredowe i osady triasu.

Szczególny podziw wzbudzają dwie formy skalne, nazwane z racji kształtów "Dzbanem" i "Słonicą ze słoniątkiem". Mi ta druga bardziej przypomina pupę słonia. Mieszkańcy Osiecznicy, z którymi rozmawiałem, podzielają moje zdanie :) Więcej informacji znajduje się tutaj : http://kwisa.zielonaakcja.pl/aktualnosci/

Następnie idziemy wyznaczonym traktem wzdłuż zalewu na Kwisie i zapory wodnej.

Skręcamy w prawo, na most na rzece i dalej mijamy rogatki Kliczkowa. Tam na skrzyżowaniu odbijamy w lewo, do zamku.

O samym zamku piszę w osobnym poście - TUTAJ. Zamek w samym sercu Borów Dolnośląskich wybudowali Piastowie pod koniec XIII w. Przebudowany na renesansową rezydencję trzy stulecia później, dziś stanowi nowoczesne centrum wypoczynkowe, z zapleczem hotelowym, basenem i licznymi atrakcjami w okolicy.

W 2016 Zamek Kliczków został nominowany do konkursu "7 Nowych Cudów Polski" w plebiscycie "National Geographic". Drewniano - murowany zamek w środku dolnośląskich lasów, na prawym brzegu Kwisy wzniósł u schyłku XIII w. piastowski książę Bolko I Surowy, z linii świdnicko - jaworskiej. Miał być jednym z bastionów ochronnych przed atakami Czechów, którzy mieli chrapkę na Śląsk, dzielony przez Piastów na coraz mniejsze księstewka.

Od 20 lat zamek to jedno wielkie centrum hotelowo-konferencyjne. Możemy tu przyjechać zarówno na romantyczny weekend jak i tygodniowe wakacje. Zamek oferuje aż 219 miejsc noclegowych, w 89 komnatach. Są tutaj zarówno stylowe apartamenty, romantyczne komnaty jak i rodzinne pokoje studio. W dawnej ujeżdżalni koni do dyspozycji gości jest basen, sauny, jacuzzi oraz klimatyczne Thalgo SPA. Z kolei dla najmłodszych przygotowano salę zabaw i plac zabaw w parku. Organizowane są tutaj tematyczne zimowiska i kolonie letnie dla dzieci i młodzieży.

W okolicy zamku jest co oglądać. Warto zajść do zaadaptowanej na hotel i ośrodek jeździecki Stajni Książęcej, unikatowy w skali Europy cmentarz koni, wybrać się rowerem na przejażdżkę rowerem lub pieszo na jednym z turystycznych szlaków. W samej wsi są piękne, szachulcowe budynki i Kościół pw. Pokłonu Trzech Króli z XV w. , z unikatowym, drewnianym prezbiterium i epitafiami właścicieli zamku.


Jeśli spodobał się Wam ten post, zapraszam do lektury innych, dotyczących atrakcji na Dolnym Śląsku:

⚔️ Zamek Kliczków, rafting na Kwisie i Pupa Słonia

⚔️ Zamek Czocha

1410 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


Spodobało się? Zapisz się na moją listę mailingową:

bottom of page