top of page
  • Zdjęcie autoraPiotr Piotrowski

Skalny zamek Sloup

Zaledwie 40 minut jazdy autem od granicy polsko - czeskiej jest magiczne miejsce, które wielbicielom górskich wędrówek przypadnie do gustu! To Skalny Zamek (Skalni Hrad) Sloup, na sąsiadującej z Górami Łużyckimi Wyżynie Ralskiej.

Skalny Zamek stoi w północnych Czechach, na obrzeżach miejscowości Sloup w powiecie Česká Lípa, w tzw. Kraju Libereckim. To ruiny barokowej rezydencji położone na 33-metrowej, osamotnionej górze. Potężny skalny wyłom przypomina swoim kształtem dzwon. Dziś Skalni Hrad służy nie tylko do skalnych eksploracji ale i jako muzeum oraz punkt widokowy na piękną panoramę Gór Łużyckich. W letnie dni można tutaj posłuchać koncertów przy świecach oraz obejrzeć pokazy szermierki historycznej.

Z Wrocławia dojedziemy tutaj autem w niespełna trzy godziny, ze Zgorzelca - w godzinę. Auto zaparkujemy pod samą górą. Ten większy jest płatny. Mi udało się znaleźć miejsce "za free", w pobliżu restauracji Chata pod Hradem.

Wstęp kosztuje 100 koron czeskich (ok. 19 zł), za ulgowy bilet (dzieci (od 6 roku życia) i młodzież (do 19 roku życia) zapłacimy 50 koron, bilet rodzinny to wydatek rzędu 240 koron (rodzice + 2 dzieci w wieku 6-16 lat). Za psa trzeba dopłacić dodatkowe 20 koron. Zwiedzanie odbywa się w godz. 9.00 - 17.00 (w sezonie letnim). Zapraszam do wirtualnego spaceru po Skalnym Hradzie!

Cały labirynt mieszkań, pomieszczeń gospodarczych i grot w skale mieszkańcy wykuli już w XIII w. Górska warownia stanowiła dla nich świetną, naturalną ochronę w czasie wojen i najazdów wrogich wojsk. Po raz pierwszy ucierpiała w czasie wojen husyckich, w XV w. W następnych wiekach rody Ronovców i Berków przekształciły ją w ufortyfikowany zamek, zniszczony całkowicie przez Szwedów w czasie wojny trzydziestoletniej (1618-48).

Pod koniec XVII wieku na jego miejscu czeski hrabia Ferdinand Hroznata z Kokořova wybudował barokową budowlę. Zamieszkali w niej pustelnicy. Szybko to miejsce stało się celem pielgrzymek. Wtedy też dobudowano barokowy kościół, taras widokowy, studnia, domek pustelnika i stacje drogi krzyżowej. W XVIII w. cesarz Józef II kazał pustelnię zlikwidować a od tego czasu gród jest niezamieszkały.

Na terenie Skalnego Zamku zobaczymy pomieszczenia, w których spali, gotowali i jedli pustelnicy. Zajrzymy również do Bożego Grobu z romantycznym jaskiniami i barokowej sceny (wyposażenie i dekoracje nie zachowały się do dzisiejszych czasów).

Ściany jednego z pomieszczeń zdobią obrazy przedstawiające ważne wydarzenia z dziejów budowli: bitwę z czasów wojen husyckich oraz budowę pustelni.

Po wyjściu z pomieszczeń nas spacer wykutymi w skale tarasami, skąd możemy delektować się panoramą Gór Łużyckich i widokiem na miasto Novy Bor.

Na najwyższym punkcie tarasu przywita nas nieruchomy mnich z lunetą, obserwujący, czy nie nadciąga nieprzyjaciel. To Samuel Görner (+1772) , który patrzy na szczyt Špičáka z neogotycką wieżą widokową. Przez 17 lat mieszkał tutaj w pobliskiej jaskini, zajmując się produkcją i polerowaniem szkieł do okularów i lornetek. W 1735 roku Samuel przeniósł się na Skalni Hrad a niespełna 10 lat później wyjechał do Pragi skąd udał się w pielgrzymkę do Rzymu. Po powrocie do Ojczyzny, został okradziony i zamordowany.

Dokładną lokalizację tego magicznego miejsca zamieszczam dla Was w linku TUTAJ

Ale to nie koniec wycieczki! Z Skalnego Zamku polecam wędrówkę do jeszcze kilku skalnych atrakcji w tym regionie Libereckiego Kraju. Szczególnie - do Sameulowej Jaskini i Leśnego Teatru (Lesní divadlo).

Do Leśnego Teatru dotrzemy ze Skalnego Zamku malowniczą trasą wśród odnowionych, starych chat w charakterystycznej dla tego regionu zabudowie szachulcowej. To raptem 800 metrów wędrówki. W połowie drogi kończy się asfalt i domki a zaczyna górska wspinaczka.

Leśna scena znajduje się na skraju wychodni piaskowcowej Na Stráži. Powstała w 1920 roku, kiedy to Towarzystwo Teatralne Sloup, pod kierunkiem profesora Rudolfa Ringela, zaczęło wystawiać w miasteczku przedstawienia teatralne.

Kulisy wyżłobiono w piaskowcowej skale, a scenę zwieńczyła cylindryczna wieża o wysokości 3,5 metra połączona z gotycką bramą i kamiennym murem. Na dnie pod sceną było miejsce dla orkiestry, a na przeciwległym zboczu ustawiono audytorium z drewnianymi ławkami dla około 1600 widzów. W latach 60. XX w. teatr zaprzestał działalności a zabudowania popadły w ruinę. Reaktywowano go i odrestaurowano w 2004 r. Na nowej widowni pomieści się 250 widzów, spektakle odbywają się regularnie w lecie.

Drugim miejscem wartym odwiedzenia jest Jaskinia Samuela (Samuelova jeskyně), znajdująca się 800 metrów od Leśnej Sceny. To skalna wieża z licznymi pomieszczeniami, położona nad Dobranovskim Potokiem. Wyciosał je w I połowie XVIII w. Samuel Görner, który mieszkał tutaj 17 lat, zajmując się produkcją i polerowaniem szkieł do okularów i lornetek. Można je dziś eksplorować (uważając na głowę, aby ne nabić sobie guza) a także wspiąć się na szczyt góry, skąd roztacza się przepiękny widok na górę Skalni Hrad i Góry Łużyckie. Oczywiście, uważajmy pod nogi, bo wokoło jest mnóstwo szczelin i ostrych kamieni!

W okolicy zamku Sloup jest jeszcze kilkanaście ciekawych, skalnych jaskiń: Wielka Cygańska jaskinia, Mała Cygańska jaskinia, Pusty kościół, Brýlařska jaskinia, Lisie dziury, Szwedzka jaskinia czy Borsucza dziura.

W okolicy zamku jest kilka punktów z gastronomią, ale to raczej fast foody w czeskim wydaniu. Na knedliki bułczane (houskove knedlíky), vepřo-knedlo-zelo (wieprzowe pieczone mięso z knedlikami oraz duszoną kapustą) czy polędwicę wołową z sosem śmietankowym (svíčková) musicie pojechać do większych ośrodków w pobliżu, np. Nowego Boru, Ceskiej Lipy czy Liberca.11 326 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Spodobało się? Zapisz się na moją listę mailingową:

bottom of page