top of page
  • Zdjęcie autoraPiotr Piotrowski

Pańska Skała (Panská skála) . Cud natury, czyli organy z bazaltu

Północne Czechy to nie tylko bajkowe zamki jak choćby Frydlant czy Trosky, to także góry i skalne miasta. W cieniu Czeskiej Szwajcarii czy Czeskiego Raju kryje się te mniejsze formacje geologiczne, również godne uwagi. Jedną z najciekawszych jest Pańska Skała (Panská skála). Nazwa tego bazaltowego wzgórza (595 m n.p.m. ) pochodzi z dosłownego tłumaczenia dawnej nazwy niemieckiej – Herrenhausfelsen.

Tę geologiczną ciekawostkę zobaczymy w okolicy Kamienickiego Szeniowa, na terenie kraju libereckiego, około 40 km od tzw. trójstyku polsko – niemiecko - czeskiego. To już nie Sudety, ale ich górski sąsiad czyli Średniogórze Czeskie. Obejście Pańskiej Skały zajmie nam co najwyżej kilkanaście minut. Naprawdę warto się tutaj na chwilę zatrzymać, w drodze do Pragi, Czeskiej Szwajcarii czy Liberca.

Pańska Skała jest najstarszym w Czechach rezerwatem geologicznym i jednym z najstarszych tego typu formacji w Europie. Przypomina ogromne organy. Zbudowana z pięcio i sześciobocznych kolumn, ściśle przylegających do siebie. Skąd wzięło się tutaj takie bazaltowe cudo? To efekt działalności wulkanu około 30 milionów lat temu a później – człowieka.

Lawa z głębokości 30 km nigdy nie wypłynęła na powierzchnię Ziemi, zastygając w wąskim kominie wulkanu. Pewnie nie zobaczylibyśmy takiej geologicznej ciekawostki, gdyby nie powstanie w tym miejscu kamieniołomu. Zostały po nim doskonale wykształcone słupy bazaltowe , niektóre sięgające nawet 20 metrów, o średnicy do 25 cm.

Klimatu temu miejscu dodają dwa jeziorka i dziko rosnąca zieleń. Zbiorniki powstały w wyniku działalności górniczej, po zalaniu deszczówką. W pobliżu Pańskiej Skały stoi słup maryjny, upamiętniający śmierć młodej dziewczyny i chłopaka, którzy zamarzli tutaj w zimie 1739 roku.

Praktyczne informacje:

  • Góra stoi około 500 metrów na południe od szosy Kamenický Šenov – Nový Bor (dokładne namiary: GPS: 50.769802777778N, 14.484180555556E )

  • Na czeskie knedliki czy latte polecam pobliskie miasteczka: Ceska Kamenice lub Ceska Lipa

  • W pobliżu jest płatny parking i toaleta.

  • Na szczyt Pańskiej Skały prowadzą ścieżki. Możemy chodzić po niej dowoli, ale uważajmy na ostre kamienie i wierzchołki słupów!

Jeśli spodobały się Wam skalne klimaty, polecam inne magiczne miejsca:


Skalni Hrad Sloap - relacja TUTAJ

Szwajcaria Lwówecka - relacja TUTAJ

Szwajcaria Saksońska i most Bastei - relacja TUTAJ

Klasztor na górze Oybin i Góry Żytawskie - relacja TUTAJ


14 883 wyświetlenia9 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

9 Comments


Piotr Piotrowski
Piotr Piotrowski
Oct 29, 2022


Like

Piotr Piotrowski
Piotr Piotrowski
Oct 29, 2022


Like

Piotr Piotrowski
Piotr Piotrowski
Oct 29, 2022


Like

Piotr Piotrowski
Piotr Piotrowski
Oct 29, 2022


Like

Piotr Piotrowski
Piotr Piotrowski
Oct 29, 2022

Like

Spodobało się? Zapisz się na moją listę mailingową:

bottom of page